NAG Organic Ashwaganda Pluhur (150 g)

1.500L

Një nga bimët më të vlerësuara Ayurvedike!

Ashwagandha, e njohur edhe si “xhinsengu indian”, është një bimë në kategorinë e shkurreve me gjethe ovale dhe lule të verdha, dhe me një frut të kuq sa madhësia e një rrushi. Ajo e ka origjinën nga rajoni i thatë i Indisë, dhe mund të gjendet gjithashtu në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sot, ajo kultivohet në zona me një klimë të butë, duke përfshirë edhe Amerikën e Veriut.

S’ka stok

 •  Delivery & Return
  Supplement Albania, pjesë e Boeki Group, ofron një gamë të gjërë produktesh suplementesh. Duke filluar nga proteinat, multivitaminat, kreatina, humbje peshe shtim peshe dhe të tjera produkte aksesorësh. Produktet janë të një cilësie superiore, origjinalë dhe të pasqyruar të gjitha informacionet e përdorimit dhe faktorët alegjikë.

  Kostot e transportit

  Për porositë brenda qytetit të Tiranës dhe në çdo qytet të vendit janë FALAS, dërgesat mbërrijnë brenda ditës deri në 24 orë. Për porositë në Kosovë kosto e transportit është 400 lekë, dërgesat mbërrijnë nga 1-3 ditë.

  Politika e Kthimeve

  Supplement Albania ofron mundësinë e kthimit dhe ndërrimit të produkteve të porositur për çdo klient në çdo qytet të vendit, por edhe jashtë. Çdo procedurë e tillë, kosto dhe kohëzgjatja specifikohen në momentin e kthimit apo ndërrimit të porosisë.

  Informacion & Asistencë

  Për më shumë pyetje apo informacione shtesë në lidhje me produktet tona, ju ftojmë të na kontaktoni nëpërmjet: Email: [email protected] Mobile & WhatsApp: +355 (0) 67 461 9350
 •  Ask a Question

  NAG Organic Ashwaganda Pluhur (150 g)

  1.500L

  Ask a Question

    ... people are viewing this right now

    Share

  Përshkrimi

  Një nga bimët më të vlerësuara Ayurvedike!

  Ashwagandha, e njohur edhe si “xhinsengu indian”, është një bimë në kategorinë e shkurreve me gjethe ovale dhe lule të verdha, dhe me një frut të kuq sa madhësia e një rrushi. Ajo e ka origjinën nga rajoni i thatë i Indisë, dhe mund të gjendet gjithashtu në Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sot, ajo kultivohet në zona me një klimë të butë, duke përfshirë edhe Amerikën e Veriut.

  Një bimë e mrekullueshme e Indisë së lashtë

  Ashwagandha është përdorur në Indi për mijëra vjet për shkak të vetive të saj të fuqishme të besuara tradicionalisht, por vetëm kohët e fundit është bërë e famshme në botë. Përkthimi fjalë për fjalë i emrit të tij na tregon për përdorimin e tij tradicional. Përkatësisht, fjala “ashwagandha”  do të thotë “aroma e një kali” – përveç faktit që bima e freskët ka erën e lehtë të kalit, Ayurveda beson se personi që e pi i jepet “forca e një kali. ”

  Tradicionalisht, në Ayurveda, ashwagandha përdoret si një adaptogjen, që në rastin e problemeve të tiroides do të thotë se ka një efekt pozitiv në sekretimin e hormoneve në të dyja drejtimet – nëse gjëndra tiroide prodhon shumë hormone, ashwagandha pengon formimin e tyre dhe nëse prodhon shumë pak, ashwagandha stimulon formimin e tyre. Hulumtimet e fundit tregojnë se ashwagandha kryesisht stimulon prodhimin e hormoneve tiroide, d.m.th se ka një efekt të dobishëm vetëm në rast të prodhimit të pamjaftueshëm të hormoneve tiroide (Hypothyrosis). Në rast të prodhimit të tepërt të hormoneve, ashwagandha vetëm mund ta përkeqësojë situatën. Prandaj, në rast të problemeve shëndetësore, së pari duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Përdorimi gjatë shtatzanisë nuk rekomandohet sepse nuk janë bërë mjaftueshëm hulumtime mbi efektin e saj në zhvillimin e fetusit.

  Ashwaganda largon ose lehtëson shumë probleme, si impotencën, humbjen e kujtesës, reumatizmën dhe çrregullime të tjera të sistemit nervor. Megjithatë, në rastet e sipërpërmendura, kjo do të jetë e vlefshme vetëm nëse, krahas kujdesit në aplikimin e saj, është marrë më parë raporti dhe mendimi i mjekut.

  Vlerat ushqyese

  Porcioni: 5 Gram
  Porcione për Paketim: 30

  Informacionet ushqyese
  5 Gram 100 Gram
  Energji 58 kJ / 14 kcal 1159 kJ / 277 kcal
  Yndyra 0 g < 0.5 g
  Nga të Cilat e Ngopur 0 g < 0.5 g
  Karbohidrate 2.4 g 47 g
  Nga të Cilat Sheqer 0.6 g 11 g
  Fibra 1.8 g 36 g
  Proteinë < 0.5 g 3.7 g
  Kripë 0.03 g 0.62 g
  Ashwagandha 5 g 100 g

  *Marrja e referencës

  Përdorimi

  Përdorimi: Shtoni 1 lugë çaji (5 gram) në pijen tuaj apo smothin tuaj të preferuar .

  Kujdes: Suplementi dietik nuk është zëvendësues i një diete të ekuilibruar. Mbajeni larg fëmijëve të vegjël.

  Paralajmërime

  Paralajmërime: Mos e tejkaloni dozën e rekomanduar ditore. Suplementi dietik është i destinuar ekskluzivisht për të rriturit. Personat që marrin ilaçe duhet të konsultohen me mjekun përpara se ta marrin këtë suplement. Nuk rekomandohet për personat me sëmundje të tiroides, diabet dhe dëmtime të sistemit kardiovaskular, gratë shtatzëna ose me gji dhe fëmijët.

  Kushtet e Ruajtjes: Ruakeni në një vend të freskët dhe të thatë, larg nga rrezet e diellit direkte, në një temperaturë deri në 20 °C.

  Close My Cart
  Close Wishlist
  Close Recently Viewed
  Close
  Close
  Categories