Lee Haney – Kampioni i Zotërive

Lee Haney – Kampioni i Zotërive

13 njerëz në botë kanë fituar titullin Mr. Olympia që kur ka filluar ky kompeticion . Është një trofe shumë i vështirë që iu është dhënë  konkurrentëve më të mirë në këtë sport të cilët kanë fituar dhe statusin e legjendës . Ne të gjithë e dimë historinë për Arnoldin , Ronnien , Dorian ose Cutler , por rrallë përmendet Lee Haney .

Lee Haney ka lindur në vitin 1959. Ai është një sportist IFBB profesionist me një reputacion të madh dhe një trup të mahnitshëm . Haney është mbajtësi i rekordit , së bashku me Ronnie Coleman , për më shumë tituj të fituar Mr. Olympia , me tetë trofe Sandow në shtëpinë e tij . Ky është rekordi më i lakmuar në botën e Bodybuildingut dhe ka nga ata që dyshojnë se do të thyhet ndonjëherë.

Një nga shprehjet e tij më të famshme është se ne duhet “Të trajnohemi për tu stimuluar , jo asgjësuar . ” Kjo filozofi i ka siguruar jetëgjatësinë dhe shëndetin e tij gjatë një karriere të gjatë dhe prestigjioze në botën e Bodybuildingut . Në kohën e tij nuk ka pasur rrjete sociale si instagram apo facebook me anë të të cilëve shumë sportistë sot reklamojnë trupin e tyre , nëse do të doje diçka, duhej ta bëje atë me trupin tënd pa asnjë ndihmë nga rrjetet sociale . E vështirë të imagjinohet , por kjo ishte bota ku ai jetoi , në të cilën konkuroi dhe fitoi!

Ai filloi të konkuronte që në adoleshencë dhe u bë një nga bodybuilderat më të mëdhenjë të të gjitha kohërave . Potenciali i tij ishte shumë i dukshëm që në një moshë të re duke e bërë të qartë se Lee do të kishte një karrierë frytshme përpara tij . Teen mister Amerika ishte titulli i tij i parë i madh dhe atje ai filloi të pyeste veten nëse do të arrinte majat e këtij sporti .

Para tij askush nuk i ishte afruar rekordid për të fituar 8 tituj të njëpasnjëshme Mr.Olympia . Arnold mori 6 tituj vetëm për tu kthyer disa vite më vonë për të fituar të 7-in përpara se të mbyllte karrierën e tij si bodybuilder . Lee nuk e thye serinë e tij dhe pas fitores së 7-të ai e pyeti gruan e tij në qoftë se ai duhet të garonte për të 8-in, kështu që ai mund të ishte mbajtësi i rekordit . Ajo ishte e bindur se ai duhet të shkonte dhe kështu ai bëri .

Lee ishte i madh , por kurrë i stërmadh apo i pa definuar . Në maksimumin e formës ai ishte rreth 115 kg, por me një bel si grenzë  që i siguroji mbretërimin e tij për një periudhë të gjatë . Krahë të mëdhenj , gjoks i plotë , shpinë masive dhe këmbë të definuara . Ai gjithmonë ka qenë një njeri që besonte shumë Zotin dhe kjo e ka ndihmuar atë në vitetet më të vështira të jetës dhe në palestër .

Pra, kur ju mendoni rreth bodybuilderave më të mëdhenj , mos harroni se Lee duhet të jetë në 3-shen tuaj më të lartë . Ai ishte njeriu i parë që vendosi rekordin më të lartë që qëndron sot , dhe Mr.Olympia i fundit me linjat klasike . Një zotëri që kurrë nuk ka folur keq apo mbajtur mëri kundër të tjerëve . Një pozues i mrekullueshëm , Lee ishte , dhe ende është krenaria e Bodybuildingut , më shumë se vetëm një sportist – ai është një model i vërtetë mashkullor!

Deri herën tjetër ,

Luka Kuhar

Ronnie Coleman – A ishte ai më i miri ?
Përse e quajmë “Classic Bodybuilding”?
Close My Cart
Close Wishlist
Close Recently Viewed
Close
Close
Categories